Jedince uchovnené na základe bonitácie v našom klube musia povinne absolvovať vyšetrenia dysplázie bedrových kĺbov („DBK“), dysplázie lakťových kĺbov („DLK“) a spondylózy (“SPONDY”). Okrem kvality života psa ovplyvňuje výsledok röntgenu aj skladbu finálneho bonitačného kódu jedinca. Posúdenie röntgenu môže vykonať ktorýkoľvek veterinárny lekár, zapísaný v zozname posudzovateľov vedeným Slovenskou veterinárnou komorou.
zoznam posudzovateľov DBK/DLK je dostupný na internetovej stránke Komory veterinárnych lekárov SR: https://www.kvlsr.sk/#/clean/inzercia:posudzovatelia-dbk-dlk
ZDRAVIE BEAUCERONA
Na tomto mieste Vám prinášame informácie týkajúce sa zdravia beauceronov.
RTG BEAUCERONA
Keďže v mnohých plemenách nachádzame vysoké počty zvierat postihnutých DBK a DLK, chovateľské kluby sa prikláňajú k viacerým povinným vyšetreniam, ktoré musia zvieratá absolvovať pred ich zaradením do chovu (po dosiahnutí veku 12 mesiacov). Prvotným dôvodom na vyšetrenie zvierat prostredníctvom RTG je zachovanie čo najvyššej kvality života a pracovnej upotrebiteľnosti plemien. Medzi ďalšie dôvody môžeme zaradiť odhalenie jedincov, ktoré by tieto ochorenia mohli ďalej preniesť na svojich potomkov a zabránenie hromadenia „chybných génov“ v populácii daného plemena. Psy trpiace dyspláziou, či inými ochoreniami majú v mnohých prípadoch výrazne zhoršenú kvalitu života, pracovnú využiteľnosť a v tých najťažších prípadoch viditeľne trpia (výrazným či menej výrazným krívaním, krívaním po fyzickej záťaži, odmietaním pohybu, a inak). Riešením mnohých z týchto problémov býva následne chirurgická terapia.
Hlavným cieľom zavedenia týchto povinných vyšetrení je nielen vyradenie postihnutých jedincov z chovu, ale aj zníženie počtu zvierat postihnutých týmito zdravotnými problémami z populácie daného plemena. Beauceron sa dá všeobecne považovať za zdravé plemeno, avšak je potrebné dbať na to, aby sa v čistokrvnom chove aj naďalej objavovali predovšetkým zdraví jedinci.
1. POVINNÉ VYŠETRENIA
Dôležitá poznámka: Výsledok röntgenu Vám veterinárny lekár zapíše do rodokmeňa Vášho psa.
DBK - Čo je to dysplázia bedrových kĺbov?
Dysplázia bedrových kĺbov je dedične podmienená vývojová anomália bedrových kĺbov, vyskytujúca sa u psov všetkých plemien, charakterizovaná ireverzibilnými zmenami kĺbovej jamky a hlavice stehnovej kosti, ktoré sú príčinou následnej artrózy, subluxácie (parciálne vykĺbenie) až luxácie (vykĺbenie). DBK negatívne ovplyvňuje pohyblivosť, vytrvalosť v neposlednom rade tiež pracovné využitie jedincov.
Viac informácií o DBK môžete nájsť na nasledovných odkazoch:
DLK – Čo je to dysplázia lakťových kĺbov?
Pri dysplázii lakťového kĺbu hovoríme o abnormálnom vývoji kĺbu, ktorý môže byť spôsobený izolovaným lakťovým výbežkom kosti lakťovej, odlomeným korunným výbežkom kosti lakťovej, osteochondrózou kĺbovej chrupavky kosti ramennej alebo kombináciou týchto porúch.
Viac informácií o DLK môžete nájsť na nasledovných odkazoch:
SPONDYLÓZA (SA)
Spondylóza je degeneratívne ochorenie chrbtice, pri ktorom dochádza k tvorbe osteofytov (kostných výrastkov) najmä na ventrálnej (spodnej) a laterálnej (bočnej) strane tela stavcov. Osteofyty sa môžu časom spájať a vytvárať premostenia ventrálnych medzistavcových priestorov, čo v konečnom dôsledku vedie k zrastaniu stavcov, zníženiu pohyblivosti a bolestivosti chrbtice.
Viac informácií o spondylóze môžete nájsť na nasledovných odkazoch:
- https://veterinanitra.sk/spondylozau-psa-spondylosis-deformans/
2. ĎALŠIE RTG VYŠETRENIA
Je potrebné brať na zreteľ, že ani súčasné selekčné metódy nedokázali celkom eliminovať výskyt DBK a DLK. Preto je nutné uvažovať nad tým, že v budúcnosti bude potrebné zaviesť aj ďalšie povinné vyšetrenia zvierat s cieľom vyradenia postihnutých zvierat z chovu a minimalizovania postihnutej populácie. Na tomto mieste sme sa preto rozhodli uviesť informácie o ostatných RTG vyšetreniach, ktoré môžete so svojim zvieraťom absolvovať a ktorých absolvovanie odporúčame. Je nutné podotknúť, že veľa majiteľov zvierat tieto vyšetrenia neabsolvuje, pretože o nich v čase vykonania RTG nemá vedomosť, resp. keď raz absolvujú RTG vyšetrenie svojich zvierat v narkóze, rozhodnú sa zviera ďalšej narkóze nevystaviť. Je na dobrovoľnom rozhodnutí majiteľov zvierat, či absolvujú aj tieto vyšetrenia a teda v konečnom dôsledku prispejú k zvýšenej kvalite slovenského chovu beauceronov. Ak sa rozhodnete tieto vyšetrenia absolvovať (okrem povinných vyšetrení DBK a DLK), veterinárny lekár u zvieraťa vyhodnotí aj SA, LTV a OCD.
PRECHODOVÝ STAVEC (LTV)
Prechodový stavec (LTV) je jednou z najčastejších kongenitálnych anomálií chrbtice. Jeho prítomnosť môže vyústiť v rozdiel v počte stavcov v jednotlivých úsekoch chrbtice.
Viac informácií o prechodovom stavci môžete nájsť na nasledovných odkazoch:
- https://veterinanitra.sk/prechodovy-stavec-ltv/
OSTEOCHONDRÓZA (OCD)
Osteochondritída Dissecans (OCD), je ortopedickým stavom u psov. Zvyčajne postihuje ramenné kĺby mladých, veľkých psov, ale môže mať vplyv aj na boky, kolená a hlezna. U psov sa vyvinie osteochondróza, keď sa niektorá zo kĺbových chrupaviek nevyvinie do kosti. Chrupavka môže abnormálne zhrubnúť a niektoré bunky môžu odumrieť a zanechať chybný tvar kĺbu. Pohyb postihnutých kĺbov môže viesť k prasklinám alebo prasklinám v chrupavke, ktoré sa môžu zmeniť na chlopňu chrupavky v kĺbe. Táto klapka ovplyvňuje funkciu kĺbov a spôsobuje bolesť pri pohybe.
Viac informácií o osteochondróze môžete nájsť na nasledovných odkazoch:
3. A ČO PREVENCIA?
Na rozvoj dysplázie a ostatných problémov pohybového aparátu majú okrem genetickej predispozície vplyv aj ďalšie faktory, pričom niektoré môžeme ako majitelia psov priamo ovplyvniť. V období prudkého rastu (do 7-8 mesiaca veku šteňaťa) je potrebné vyhnúť sa nadmernému prekrmovaniu šteniat a nadmernej fyzickej záťaži (časté šprinty, skákanie, nekontrolovaný pohyb z a do schodov). Mladé zviera počas tohto obdobia sledujeme a vhodným spôsobom usmerňujeme tak, aby sme nezhoršili rozvoj ochorenia.
Text: Alica Stopková, marec 2021 – aktualizácia január 2022